TV, RADIO
TODAY
12:55 p.m. - International Soccer: UEFA Champions League Group G Match - AS Roma vs. CSKA Moscow (TNT).
1 p.m. - Women's Professional Tennis: USTA Women's Pro Circuit Early-Round Matches from Las Vegas (TENNIS).
3 p.m. - International Soccer: UEFA Champions League Group H Match - Manchester United vs. Juventus (TNT).
6 p.m. - College Basketball: Ohio State at Cincinnati (ESPN2).
6 p.m. - Major League Baseball: Defensive Player of the Year Awards (MLB NETWORK).
6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).
7 p.m. - College Football: Ohio at Miami (Ohio) (ESPNU).
7 p.m. - Women's College Volleyball: Oklahoma at Texas Tech (FOX SPORTS SOUTHEAST).
7 p.m. - Women's College Volleyball: Mississippi at Louisiana State (SEC NETWORK).
7:30 p.m. - College Basketball: Bethune-Cookman at DePaul (FOX SPORTS 1).
7:30 p.m. - NHL Hockey: Pittsburgh at Washington (NBC SPORTS NETWORK).
8 p.m. - NBA Basketball: Philadelphia at Indiana (ESPN).
8 p.m. - College Football: Toledo at Northern Illinois (ESPN2).
8 p.m. - Women's Professional Tennis: USTA Women's Pro Circuit Early-Round Matches from Las Vegas (TENNIS).
9 p.m. - College Basketball: Siena at Providence (FOX SPORTS SOUTHEAST).
9 p.m. - College Basketball: Cal State (Bakersfield) at Texas Christian (FOX SPORTSOUTH).
9 p.m. - Women's College Volleyball: Missouri at Auburn (SEC NETWORK).
9:30 p.m. - Women's College Basketball: Utah at Nevada (STADIUM).
10 p.m. - NHL Hockey: Nashville at Colorado (NBC SPORTS NETWORK).
10:30 p.m. - NBA Basketball: Minnesota at Los Angeles Lakers (ESPN).
11 p.m. - LPGA Golf: Blue Bay LPGA Second Round from Hainan Island, China (GOLF).
3 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Nedbank Challenge First Round from Sun City, South Africa (GOLF).
4 a.m. - International Baseball: MLB All-Stars vs. Yomiuri Giants from Tokyo (MLB NETWORK).
SCHSL STATE PLAYOFFS
First Round
5A
Upper State
Spartanburg at T.L. Hanna
Boiling Springs at Northwestern
Greenwood at Dorman
Nation Ford at Blythewood
Laurens at Rock Hill
Gaffney at Woodmont
Spring Valley at Sumter
Westside at Byrnes
Lower State
South Florence at Dutch Fork
West Ashley at Cane Bay
Ashley Ridge at West Florence
Wando at Fort Dorchester
Irmo at Berkeley
Conway at River Bluff
Stratford at Summerville
Lexington at Carolina Forest
4A
Upper State
Westwood at Belton-Honea Path
Travelers Rest at Ridge View
Pickens at Greer
Orangeburg-Wilkinson at York
Walhalla at South Pointe
Eastside at Daniel
Lancaster at A.C. Flora
Wren at Greenville
Lower State
Hilton Head at North Augusta
Colleton County at Lower Richland
Crestwood at Hartsville
Brookland-Cayce at Beaufort
Wilson at Bluffton
North Myrtle Beach at South Aiken
Marlboro County at Airport
Dreher at Myrtle Beach
3A
Upper State
Emerald at Chapman
Camden at Seneca
Chesnee at Union County
Crescent at Indian Land
Fairfield Central at Pendleton
Newberry at Southside
Liberty at Chester
Broome at Woodruff
Lower State
Ridgeland-Hardeeville at Dillon
Swansea at Manning
Lake City at May River
Georgetown at Gilbert
Pelion at Hanahan
Battery Creek at Aynor
Bishop England at Strom Thurmond
Loris at Wade Hampton
2A
Upper State
Silver Bluff at Southside Christian
Chesterfield at Ninety Six
C.A. Johnson at Buford
Saluda at Blacksburg
Andrew Jackson at Abbeville
St. Joseph's at North Central
Batesburg-Leesville at Columbia
Central at Landrum
Lower State
Kingstree at Timberland
Woodland at Mullins
Andrews at Barnwell
Calhoun County at Burke
Latta at Gray Collegiate
Hannah-Pamplico at Bamberg-Ehrhardt
Garrett at Carvers Bay
Whale Branch at Oceanside Collegiate
1A
Upper State
Ridge Spring-Monetta at Timmonsville
Ware Shoals at McBee
Williston-Elko at McCormick
Estill at Whitmire
Lower State
Branchville at Military Magnet
Scott's Branch at Hemingway
Charleston Math & Science at St. John's
SCISA STATE PLAYOFFS
3A
Semifinals
Friday
Cardinal Newman at Hammond
Porter-Gaud at First Baptist
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, 7:30 p.m.
2A
Semifinals
Friday
Florence Christian at Trinity-Byrnes
Robert E. Lee at John Paul II
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, noon
1A
Semifinals
Friday, Nov. 9
Bethesda Academy at Pee Dee
Carolina Academy at Thomas Heyward
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, 3:30 p.m.
8-Man
Semifinals
Friday
Clarendon Hall at Andrew Jackson Academy
Beaufort Academy at Jefferson Davis
Championship
Friday, Nov. 16
Semifinal winners, TBA
NFL STANDINGS
AMERICAN CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
New England720.778270202
Miami540.556187225
N.Y. Jets360.333198213
Buffalo270.22296241
South
WLTPctPFPA
Houston630.667216184
Tennessee440.500134141
Jacksonville350.375134170
Indianapolis350.375231213
North
WLTPctPFPA
Pittsburgh521.688227188
Cincinnati530.625221237
Baltimore450.444213160
Cleveland261.278190247
West
WLTPctPFPA
Kansas City810.889327226
L.A. Chargers620.750220180
Denver360.333205213
Oakland170.125141252
NATIONAL CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
Washington530.625160172
Philadelphia440.500178156
Dallas350.375154151
N.Y. Giants170.125150205
South
WLTPctPFPA
New Orleans710.875279218
Carolina620.750220180
Atlanta440.500228226
Tampa Bay350.375229275
North
WLTPctPFPA
Chicago530.625235153
Minnesota531.611221204
Green Bay341.438192204
Detroit350.375180210
West
WLTPctPFPA
L.A. Rams810.889299200
Seattle440.500188156
Arizona260.250110199
San Francisco270.222207239
Thursday's Games
San Francisco 34, Oakland 3
Sunday's Games
Minnesota 24, Detroit 9
Miami 13, N.Y. Jets 6
Atlanta 38, Washington 14
Kansas City 37, Cleveland 21
Pittsburgh 23, Baltimore 16
Chicago 41, Buffalo 9
Carolina 42, Tampa Bay 28
Houston 19, Denver 17
L.A. Chargers 25, Seattle 17
New Orleans 45, L.A. Rams 35
New England 31, Green Bay 17
Open: Indianapolis, Arizona, N.Y. Giants, Jacksonville, Philadelphia, Cincinnati
Monday's Games
Tennessee 28, Dallas 14
Thursday, Nov. 8
Carolina at Pittsburgh, 8:20 p.m.
Sunday, Nov. 11
Arizona at Kansas City, 1 p.m.
Buffalo at N.Y. Jets, 1 p.m.
Detroit at Chicago, 1 p.m.
Jacksonville at Indianapolis, 1 p.m.
Washington at Tampa Bay, 1 p.m.
New Orleans at Cincinnati, 1 p.m.
New England at Tennessee, 1 p.m.
Atlanta at Cleveland, 1 p.m.
L.A. Chargers at Oakland, 4:05 p.m.
Miami at Green Bay, 4:25 p.m.
Seattle at L.A. Rams, 4:25 p.m.
Dallas at Philadelphia, 8:20 p.m.
Open: Minnesota, Denver, Baltimore, Houston
Monday, Nov. 12
N.Y. Giants at San Francisco, 8:15 p.m.
NBA STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
WLPctGB
Toronto101.909-
Boston64.6003
Philadelphia65.5454
Brooklyn46.4005
New York38.2737
Southeast Division
WLPctGB
Charlotte55.500-
Miami45.444
Orlando46.4001
Atlanta36.3331
Washington27.2222
Central Division
WLPctGB
Milwaukee81.889-
Indiana74.6362
Detroit45.4444
Chicago38.2736
Cleveland19.1007
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
WLPctGB
San Antonio63.667-
Memphis54.5561
Houston45.4442
New Orleans46.4002
Dallas27.2224
Northwest Division
WLPctGB
Denver91.900-
Portland73.7002
Oklahoma City54.5563
Utah46.4005
Minnesota47.3645
Pacific Division
WLPctGB
Golden State101.909-
L.A. Clippers64.6003
Sacramento64.6003
L.A. Lakers46.4005
Phoenix27.2227
Monday's Games
Houston 98, Indiana 94
Miami 120, Detroit 115, OT
Orlando 102, Cleveland 100
Chicago 116, New York 115, 2OT
Oklahoma City 122, New Orleans 116
Denver 115, Boston 107
Toronto 124, Utah 111
Golden State 117, Memphis 101
L.A. Clippers 120, Minnesota 109
Tuesday's Games
Atlanta at Charlotte, 7 p.m.
Washington at Dallas, 8:30 p.m.
Brooklyn at Phoenix, 9 p.m.
Milwaukee at Portland, 10 p.m.
Wednesday's Games
Detroit at Orlando, 7 p.m.
Oklahoma City at Cleveland, 7 p.m.
New York at Atlanta, 7:30 p.m.
San Antonio at Miami, 7:30 p.m.
Chicago at New Orleans, 8 p.m.
Denver at Memphis, 8 p.m.
Philadelphia at Indiana, 8 p.m.
Dallas at Utah, 9 p.m.
Toronto at Sacramento, 10 p.m.
Minnesota at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
NHL STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
GPWLOTPtsGFGA
Tampa Bay141031215038
Toronto14950184839
Boston14842183931
Montreal14842184540
Buffalo15762164344
Ottawa14563134559
Detroit14482103753
Florida1135393441
Metropolitan Division
GPWLOTPtsGFGA
N.Y. Islanders14842184534
Pittsburgh13643154645
Washington13643155049
Columbus14761154651
Philadelphia15771154856
Carolina14662143941
New Jersey12651133936
N.Y. Rangers14671133844
WESTERN CONFERENCE
Central Division
GPWLOTPtsGFGA
Nashville141130224730
Minnesota13832184036
Dallas14851174136
Winnipeg14851174138
Colorado14743175240
Chicago15663154656
St. Louis12453114247
Pacific Division
GPWLOTPtsGFGA
Calgary15951195250
Vancouver15960184750
Edmonton14851174241
San Jose14743174643
Anaheim15663153742
Arizona13760143729
Vegas14671133339
Los Angeles1348192845
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.
Monday's Games
New Jersey 5, Pittsburgh 1
Boston 2, Dallas 1, OT
Montreal 4, N.Y. Islanders 3, SO
Washington 4, Edmonton 2
Philadelphia 5, Arizona 2
Tuesday's Games
Dallas at Columbus, 7 p.m.
Vegas at Toronto, 7 p.m.
Montreal at N.Y. Rangers, 7 p.m.
New Jersey at Ottawa, 7:30 p.m.
Vancouver at Detroit, 7:30 p.m.
Edmonton at Tampa Bay, 7:30 p.m.
Carolina at St. Louis, 8 p.m.
Minnesota at San Jose, 10:30 p.m.
Anaheim at Los Angeles, 10:30 p.m.
Wednesday's Games
Pittsburgh at Washington, 7:30 p.m.
Nashville at Colorado, 10 p.m.
Calgary at Anaheim, 10:30 p.m.