Filing closes for state and Sumter County elections

All incumbents re-running; handful face opposition

BY KAYLA ROBINS
kayla@theitem.com
Posted 4/3/18

Ballots across South Carolina were finalized on Friday, and hundreds of candidates filed by the noon deadline for statewide constitutional offices, U.S. House seats, state House of Representatives posts and local races.

Both incumbents for the …

This item is available in full to subscribers

Filing closes for state and Sumter County elections

All incumbents re-running; handful face opposition

Posted

Ballots across South Carolina were finalized on Friday, and hundreds of candidates filed by the noon deadline for statewide constitutional offices, U.S. House seats, state House of Representatives posts and local races.

Both incumbents for the Congressional Districts covering Sumter County, Ralph Norman in the 5th District and James Clyburn in the 6th District, will not face a primary but will face their opposing party in November.

In the state House of Representatives, all five legislators representing Sumter filed to run for re-election, and only Rep. Robert Ridgeway III, D-64, faces opposition in a primary. He will face Mitch Ellerby in the Democratic primary.

Three Sumter County Council races are up for re-election, and all three incumbents filed to vie for the seat again.

District 4 Councilman Charles Edens did not draw any opposition, while Artie Baker of District 2 and Chairman Jim McCain Jr. of District 6 will both face opposition in their respective parties' primaries, which is set for June 12 statewide.

Statewide races for governor, secretary of state and attorney general will see opposition in the primary and general election. Incumbents for state treasurer, state superintendent of education and commissioner of agriculture are squared off to face opposition from other parties in November.

This is the first year the lieutenant governor will run on the same ticket as the governor, who will now choose his or her running mate, just as a president does for vice president.

Democratic Probate Judge Dale Atkinson and Circuit 3 Solicitor Ernest Chip Finney III and Republican Comptroller General Richard Eckstrom were the only candidates to file by the March 30 noon deadline.

Elections for Sumter City Council and Sumter School District Board of Trustees seat up this year will also take place in November, but filing for those races is separate and not open yet.

Filing for Sumter City Council Ward 1, 3, and 5 and for Sumter School District Board of Trustees Area 1, 2, 3 and 4, as well as the two members at-large who were appointed to the board last year by the Sumter County Legislative Delegation, will take place from July 16 through Aug. 15 at noon, according to Pat Jefferson, director of Sumter County Voter Registration and Election Commission.

Jefferson said filing for city council will be at City Hall with the city clerk, and filing for the school board will be at the voter registration and elections office.

---

Candidates Sumter County voters will see on their ballots

STATE

Governor and lieutenant governor

Henry McMaster, incumbent (R)

Not designated

Catherine Templeton (R)

Not designated

Kevin Bryant (R)

Not designated

John Warren (R)

Not designated

John Yancey McGill (R)

Not designated

Marguerite Willis (D)

Not designated

James Smith (D)

Not designated

Phil Noble (D)

Not designated

Martin Barry (A)

Not designated

Secretary of State

Mark Hammond, incumbent (R)

Joshua Putnam (R)

Nelson Faerber (R)

Kerry Wood (R)

Melvin T. Whittenburg (D)

State Treasurer

Curtis Loftis, incumbent (R)

Rosalyn Glenn (D)

Sarah Work (A)

Attorney General

Alan Wilson, incumbent (R)

Todd Atwater (R)

William Herlong (R)

Constance Anastopoulo (D)

Comptroller General

Richard Eckstrom, incumbent (R)

Solicitor Circuit 3

Ernest Chip Finney III, incumbent (D)

State Superintendent of Education

Molly Spearman, incumbent (R)

Israel Romero (D)

Commissioner of Agriculture

Hugh Weathers, incumbent (R)

Chris Nelums (UC)

David Edmond (G)

Probate Judge

Dale Atkinson, incumbent (D)

CONGRESSIONAL

U.S. House of Representatives, District 5

Ralph Norman, incumbent (R)

Archie Parnell (D)

Steve Lough (D)

Mark Ali (D)

Sidney Moore (D)

Michael Chandler (C)

U.S. House of Representatives, District 6

Gerhard Gressmann (R)

James Clyburn, incumbent (D)

Bryan Pugh (G)

STATE HOUSE

State House of Representatives, District 50

Will Wheeler, incumbent (D)

State House of Representatives, District 51

David Weeks, incumbent (D)

State House of Representatives, District 64

Robert L. Ridgeway III, incumbent (D)

Mitch Ellerby (D)

State House of Representatives, District 67

Murrell Smith, incumbent, (R)

Brandon Humphries (L)

State House of Representatives, District 70

Wendy C. Brawley, incumbent (D)

SUMTER COUNTY

County Council, District 2

Artie Baker, incumbent (R)

Bubba Rabon (R)

Hazel Evenich (R)

County Council, District 4

Charles T. Edens, incumbent (R)

County Council, District 6

Jim McCain Jr., incumbent (D)

Charlie Jones (D)