TV, RADIO
TODAY
10:30 a.m. - International Soccer: UEFA Europa League Group D Match - Anderlecht vs. Fenerbahce (UNIVISION).
12:45 p.m. - International Soccer: UEFA Europa League Group G Match - Villarreal vs. Rapid Vienna (UNIVISION).
1 p.m. - Women's International Soccer: Portugal vs. United States from Estoril, Portugal (ESPN2).
1 p.m. - PGA Golf: Maykoba Classic First Round from Playa del Carmen, Mexico (GOLF).
1 p.m. - Women's Professional Tennis: USTA Women's Pro Circuit Early-Round Matches from Las Vegas (TENNIS).
2:50 p.m. - International Soccer: UEFA Europa League Group F Match - AC Milan vs. Real Betis (UNIVISION).
4 p.m. - Senior PGA Golf: Champions Tour PGA Charles Schwab Championship First Round from Phoenix (GOLF).
6 p.m. - Major League Baseball: Silver Slugger Awards (MLB NETWORK).
6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).
7 p.m. - College Football: North Carolina Central at Bethune-Cookman (ESPNU).
7:30 p.m. - College Football: Wake Forest at North Carolina State (ESPN).
8 p.m. - NFL Football: Carolina at Pittsburgh (WACH 57, NFL NETWORK, WWFN-FM 100.1).
8 p.m. - USL Soccer: USL Cup Championship Match from Louisville, Ky. -- Phoenix vs. Louisville (ESPN2).
8 p.m. - College Basketball: St. Francis (Pa.) at Baylor (FOX SPORTS SOUTHEAST).
8 p.m. - Women's Professional Tennis: USTA Women's Pro Circuit Early-Round Matches from Las Vegas (TENNIS).
8 p.m. - NBA Basketball: Houston at Oklahoma City (TNT).
8:30 p.m. - NHL Hockey: Carolina at Chicago (FOX SPORTSOUTH).
9 p.m. - Women's College Volleyball: Santa Clara at Brigham Young (BYUTV).
9:30 p.m. - Women's College Volleyball: Wyoming at Boise State (STADIUM).
10:30 p.m. - Major League Soccer: Western Conference Playoffs Semifinal Series Second Leg Match - Portland at Seattle (FOX SPORTS 1).
10:30 p.m. - NBA Basketball: Milwaukee at Golden State (TNT).
11 p.m. - Professional Boxing: Jesus Soto-Karass vs. Neeco Macias in a Super Welterweight Bout from Indio, Calif. (ESPN2).
11 p.m. - LPGA Golf: Blue Bay LPGA Third Round from Hainan Island, China (GOLF).
3 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Nedbank Challenge Second Round from Sun City, South Africa (GOLF).
4:30 a.m. - International Baseball: Japan All-Star Series Game 1 from Tokyo -- MLB All-Star vs. Japanese National Team (MLB NETWORK).
SCHSL STATE PLAYOFFS
First Round
5A
Upper State
Spartanburg at T.L. Hanna
Boiling Springs at Northwestern
Greenwood at Dorman
Nation Ford at Blythewood
Laurens at Rock Hill
Gaffney at Woodmont
Spring Valley at Sumter
Westside at Byrnes
Lower State
South Florence at Dutch Fork
West Ashley at Cane Bay
Ashley Ridge at West Florence
Wando at Fort Dorchester
Irmo at Berkeley
Conway at River Bluff
Stratford at Summerville
Lexington at Carolina Forest
4A
Upper State
Westwood at Belton-Honea Path
Travelers Rest at Ridge View
Pickens at Greer
Orangeburg-Wilkinson at York
Walhalla at South Pointe
Eastside at Daniel
Lancaster at A.C. Flora
Wren at Greenville
Lower State
Hilton Head at North Augusta
Colleton County at Lower Richland
Crestwood at Hartsville
Brookland-Cayce at Beaufort
Wilson at Bluffton
North Myrtle Beach at South Aiken
Marlboro County at Airport
Dreher at Myrtle Beach
3A
Upper State
Emerald at Chapman
Camden at Seneca
Chesnee at Union County
Crescent at Indian Land
Fairfield Central at Pendleton
Newberry at Southside
Liberty at Chester
Broome at Woodruff
Lower State
Ridgeland-Hardeeville at Dillon
Swansea at Manning
Lake City at May River
Georgetown at Gilbert
Pelion at Hanahan
Battery Creek at Aynor
Bishop England at Strom Thurmond
Loris at Wade Hampton
2A
Upper State
Silver Bluff at Southside Christian
Chesterfield at Ninety Six
C.A. Johnson at Buford
Saluda at Blacksburg
Andrew Jackson at Abbeville
St. Joseph's at North Central
Batesburg-Leesville at Columbia
Central at Landrum
Lower State
Kingstree at Timberland
Woodland at Mullins
Andrews at Barnwell
Calhoun County at Burke
Latta at Gray Collegiate
Hannah-Pamplico at Bamberg-Ehrhardt
Garrett at Carvers Bay
Whale Branch at Oceanside Collegiate
1A
Upper State
Ridge Spring-Monetta at Timmonsville
Ware Shoals at McBee
Williston-Elko at McCormick
Estill at Whitmire
Lower State
Branchville at Military Magnet
Scott's Branch at Hemingway
Charleston Math & Science at St. John's
SCISA STATE PLAYOFFS
3A
Semifinals
Friday
Cardinal Newman at Hammond
Porter-Gaud at First Baptist
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, 7:30 p.m.
2A
Semifinals
Friday
Florence Christian at Trinity-Byrnes
Robert E. Lee at John Paul II
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, noon
1A
Semifinals
Friday, Nov. 9
Bethesda Academy at Pee Dee
Carolina Academy at Thomas Heyward
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, 3:30 p.m.
8-Man
Semifinals
Friday
Clarendon Hall at Andrew Jackson Academy
Beaufort Academy at Jefferson Davis
Championship
Friday, Nov. 16
Semifinal winners, TBA
NFL STANDINGS
AMERICAN CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
New England720.778270202
Miami540.556187225
N.Y. Jets360.333198213
Buffalo270.22296241
South
WLTPctPFPA
Houston630.667216184
Tennessee440.500134141
Jacksonville350.375134170
Indianapolis350.375231213
North
WLTPctPFPA
Pittsburgh521.688227188
Cincinnati530.625221237
Baltimore450.444213160
Cleveland261.278190247
West
WLTPctPFPA
Kansas City810.889327226
L.A. Chargers620.750220180
Denver360.333205213
Oakland170.125141252
NATIONAL CONFERENCE
East
WLTPctPFPA
Washington530.625160172
Philadelphia440.500178156
Dallas350.375154151
N.Y. Giants170.125150205
South
WLTPctPFPA
New Orleans710.875279218
Carolina620.750220180
Atlanta440.500228226
Tampa Bay350.375229275
North
WLTPctPFPA
Chicago530.625235153
Minnesota531.611221204
Green Bay341.438192204
Detroit350.375180210
West
WLTPctPFPA
L.A. Rams810.889299200
Seattle440.500188156
Arizona260.250110199
San Francisco270.222207239
Thursday's Games
San Francisco 34, Oakland 3
Sunday's Games
Minnesota 24, Detroit 9
Miami 13, N.Y. Jets 6
Atlanta 38, Washington 14
Kansas City 37, Cleveland 21
Pittsburgh 23, Baltimore 16
Chicago 41, Buffalo 9
Carolina 42, Tampa Bay 28
Houston 19, Denver 17
L.A. Chargers 25, Seattle 17
New Orleans 45, L.A. Rams 35
New England 31, Green Bay 17
Open: Indianapolis, Arizona, N.Y. Giants, Jacksonville, Philadelphia, Cincinnati
Monday's Games
Tennessee 28, Dallas 14
Thursday, Nov. 8
Carolina at Pittsburgh, 8:20 p.m.
Sunday, Nov. 11
Arizona at Kansas City, 1 p.m.
Buffalo at N.Y. Jets, 1 p.m.
Detroit at Chicago, 1 p.m.
Jacksonville at Indianapolis, 1 p.m.
Washington at Tampa Bay, 1 p.m.
New Orleans at Cincinnati, 1 p.m.
New England at Tennessee, 1 p.m.
Atlanta at Cleveland, 1 p.m.
L.A. Chargers at Oakland, 4:05 p.m.
Miami at Green Bay, 4:25 p.m.
Seattle at L.A. Rams, 4:25 p.m.
Dallas at Philadelphia, 8:20 p.m.
Open: Minnesota, Denver, Baltimore, Houston
Monday, Nov. 12
N.Y. Giants at San Francisco, 8:15 p.m.
NBA STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
WLPctGB
Toronto101.909-
Boston64.6003
Philadelphia65.5454
Brooklyn56.4555
New York38.2737
Southeast Division
WLPctGB
Charlotte65.545-
Miami45.4441
Orlando46.4001
Atlanta37.3002
Washington28.2003
Central Division
WLPctGB
Milwaukee82.800-
Indiana74.6361
Detroit45.4443
Chicago38.2735
Cleveland19.1007
WESTERN CONFERENCE
Southwest Division
WLPctGB
San Antonio63.667-
Memphis54.5561
Houston45.4442
New Orleans46.4002
Dallas37.3003
Northwest Division
WLPctGB
Denver91.900-
Portland83.7271
Oklahoma City54.5563
Utah46.4005
Minnesota47.3645
Pacific Division
WLPctGB
Golden State101.909-
L.A. Clippers64.6003
Sacramento64.6003
L.A. Lakers46.4005
Phoenix28.2007
Tuesday's Games
Charlotte 113, Atlanta 102
Dallas 119, Washington 100
Brooklyn 104, Phoenix 82
Portland 118, Milwaukee 103
Wednesday's Games
Detroit at Orlando, 7 p.m.
Oklahoma City at Cleveland, 7 p.m.
New York at Atlanta, 7:30 p.m.
San Antonio at Miami, 7:30 p.m.
Chicago at New Orleans, 8 p.m.
Denver at Memphis, 8 p.m.
Philadelphia at Indiana, 8 p.m.
Dallas at Utah, 9 p.m.
Toronto at Sacramento, 10 p.m.
Minnesota at L.A. Lakers, 10:30 p.m.
Thursday's Games
Houston at Oklahoma City, 8 p.m.
Boston at Phoenix, 9 p.m.
L.A. Clippers at Portland, 10 p.m.
Milwaukee at Golden State, 10:30 p.m.
Friday's Games
Charlotte at Philadelphia, 7 p.m.
Washington at Orlando, 7 p.m.
Detroit at Atlanta, 7:30 p.m.
Indiana at Miami, 8 p.m.
Brooklyn at Denver, 9 p.m.
Boston at Utah, 9:30 p.m.
Minnesota at Sacramento, 10 p.m.
Saturday's Games
New York at Toronto, 3 p.m.
Milwaukee at L.A. Clippers, 3:30 p.m.
Phoenix at New Orleans, 7 p.m.
Cleveland at Chicago, 8 p.m.
Philadelphia at Memphis, 8 p.m.
Washington at Miami, 8 p.m.
Brooklyn at Golden State, 8:30 p.m.
Houston at San Antonio, 8:30 p.m.
Oklahoma City at Dallas, 9 p.m.
L.A. Lakers at Sacramento, 10 p.m.
NHL STANDINGS
EASTERN CONFERENCE
Atlantic Division
GPWLOTPtsGFGA
Tampa Bay151131235540
Toronto151050205140
Boston14842183931
Montreal15852184845
Buffalo15762164344
Ottawa15663155262
Detroit15582124055
Florida1135393441
Metropolitan Division
GPWLOTPtsGFGA
N.Y. Islanders14842184534
Columbus15861175052
Pittsburgh13643154645
Washington13643155049
Philadelphia15771154856
N.Y. Rangers15771154347
Carolina15672144045
New Jersey13661134243
WESTERN CONFERENCE
Central Division
GPWLOTPtsGFGA
Nashville141130224730
Minnesota14842184340
Winnipeg14851174138
Colorado14743175240
Dallas15861174240
Chicago15663154656
St. Louis13553134648
Pacific Division
GPWLOTPtsGFGA
Calgary15951195250
San Jose15843195046
Vancouver16961194953
Edmonton15861174446
Anaheim16673153846
Arizona13760143729
Vegas15681133442
Los Angeles14581113246
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.
Tuesday's Games
Columbus 4, Dallas 1
Toronto 3, Vegas 1
N.Y. Rangers 5, Montreal 3
Ottawa 7, New Jersey 3
Detroit 3, Vancouver 2, SO
Tampa Bay 5, Edmonton 2
St. Louis 4, Carolina 1
San Jose 4, Minnesota 3
Los Angeles 4, Anaheim 1
Wednesday's Games
Pittsburgh at Washington, 7:30 p.m.
Nashville at Colorado, 10 p.m.
Calgary at Anaheim, 10:30 p.m.
Thursday's Games
Vancouver at Boston, 7 p.m.
Edmonton at Florida, 7 p.m.
Arizona at Philadelphia, 7 p.m.
Buffalo at Montreal, 7:30 p.m.
Vegas at Ottawa, 7:30 p.m.
N.Y. Islanders at Tampa Bay, 7:30 p.m.
Carolina at Chicago, 8:30 p.m.
San Jose at Dallas, 8:30 p.m.
Minnesota at Los Angeles, 10:30 p.m.
Friday's Games
New Jersey at Toronto, 7 p.m.
Columbus at Washington, 7 p.m.
N.Y. Rangers at Detroit, 7:30 p.m.
San Jose at St. Louis, 8 p.m.
Colorado at Winnipeg, 8 p.m.
Minnesota at Anaheim, 10 p.m.
Saturday's Games
Chicago at Philadelphia, 1 p.m.
Vancouver at Buffalo, 1 p.m.
Nashville at Dallas, 2 p.m.
Toronto at Boston, 7 p.m.
N.Y. Islanders at Florida, 7 p.m.
Arizona at Pittsburgh, 7 p.m.
Vegas at Montreal, 7 p.m.
Detroit at Carolina, 7 p.m.
Ottawa at Tampa Bay, 7 p.m.
N.Y. Rangers at Columbus, 7 p.m.
Calgary at Los Angeles, 10 p.m.
TRANSACTIONS
Wednesday
BASEBALL
American League
BOSTON RED SOX - Promoted Brian O'Halloran and Eddie Romero to executive vice presidents/assistant general managers, Zach Scott to senior vice president/assistant general manager, Raquel Ferreira to senior vice president/major and minor league operations, Brian Abraham to director/minor league operations, Joe McDonald to director/baseball analytics, Mike Regan to director/baseball administration and special projects, Marcus Cuellar to coordinator/player personnel, Alex Gimenez coordinator/major league operations, Patrick McLaughlin to coordinator of Florida baseball operations/minor league video, Justin Horowitz to amateur scouting crosschecker/special projects, Todd Claus and Rolando Pino tlo co-director/international scouting and Brandon Henry to major league assistant trainer. Named Matt Davis area scout/Ohio Valley, JJ Altobelli area scout/southern California, Chris Becerra special assistant/international scouting and Mike Silvestri international crosschecker.
NEW YORK YANKEES - Re-signed LHP CC Sabathia to a one-year contract.
National League
ATLANTA BRAVES - Named Mike Fast special assistant to the general manager.
MIAMI MARLINS - Named Adrian Lorenzo special assistant/baseball operations and scouting and Nate Adcock, Dana Duquette and Scott Fairbanks area scouts.
MILWAUKEE BREWERS - Named Derek Hyde vice president of information technology and Sharon McNally vice president of marketing.
SAN DIEGO PADRES - Assigned RHP Kazuhisa Makita outright to El Paso (PCL).
BASKETBALL
National Basketball Association
NBA - Fined Denver C Nikola Jokic $25,000 for using derogatory and offensive language during a postgame interview.
DETROIT PISTONS - Assigned F Henry Ellenson and G Khyri Thomas to Grand Rapids (NBAGL).
FOOTBALL
National Football League
ARIZONA CARDINALS - Released OL Kyle Friend from the practice squad. Signed WR Montay Crockett to the practice squad.
ATLANTA FALCONS - Signed DE Bruce Irvin to a one-year contract.
CLEVELAND BROWNS - Placed LB Christian Kirksey and DB E.J. Gaines on injured reserve. Waived DB Denzel Rice. Released OL Jake Eldrenkamp from the practice squad. Signed DB Juston Burris from the N.Y. Jets practice squad and DB Arrion Springs to the practice squad. Claimed DB Phillip Gaines off waivers from Buffalo and DB Jermaine Whitehead from Green Bay.
DETROIT LIONS - Released TE Hakeem Valles from the practice squad. Signed WR Andy Jones to the practice squad.
HOCKEY
National Hockey League
NHL - Fined Edmonton F Milan Lucic $10,000 for roughing Tampa Bay F Mathieu Joseph.
ARIZONA COYOTES - Recalled G Hunter Miska from Tucson (AHL).
CALGARY FLAMES - Placed F Dillon Dube on injured reserve, retroactive to Saturday. Recalled F Anthony Peluso from Stockton (AHL).
DETROIT RED WINGS - Assigned C Christoffer Ehn to Grand Rapids (AHL).
MOTORSPORTS
NASCAR - Docked Kevin Harvick 40 points and stripped him of his automatic berth in NASCAR Monster Energy's championship race because his winning car failed inspection after Sunday's race.