TV, RADIO
TODAY
5 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Czech Masters First Round from Prague (GOLF).
9 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Czech Masters First Round from Prague (GOLF).
10:30 a.m. - LPGA Golf: CP Women's Open First Round from Regina, Saskatchewan (GOLF).
11 am. - Youth Baseball: Little League World Series Consolation Game from Williamsport, Pa. - Barcelona vs. Coeur d'Alene, Idaho (ESPN).
11 a.m. - Professional Tennis: U.S. Open Men's and Women's Qualifying Matches from Flushing, N.Y. (TENNIS).
1 p.m. - Major League Baseball: San Francisco at New York Mets or Chicago White Sox at Detroit (MLB NETWORK).
2:30 p.m. - PGA Golf: The Northern Trust First Round from Ridgewood, N.J. (GOLF).
3 pm. - Youth Baseball: Little League World Series Elimination Game from Williamsport, Pa. - Guayama, Puerto Rico, or Surrey, British Columbia, vs. Seoul or Kawaguchi, Japan (ESPN).
4 p.m. - Horse Racing: New York Turf Writers Cup and Riskaverse Stakes from Saratoga Springs, N.Y. (FOX SPORTS 2).
4 p.m. - Major League Baseball: San Diego at Colorado (Joined In Progress) (MLB NETWORK).
4 p.m. - Professional Tennis: U.S. Open Men's and Women's Qualifying Matches from Flushing, N.Y. (TENNIS).
6 p.m. - Professional Golf: Web.com Tour Nationwide Children's Hospital Championship First Round from Columbus, Ohio (GOLF).
6:05 p.m. - Talk Show: Sports Talk (WDXY-FM 105.9, WDXY-AM 1240).
6:30 p.m. - WNBA Basketball: Playoffs Second Round Single-Elimination Game - Los Angeles at Washington (ESPN2).
7 pm. - Youth Baseball: Little League World Series Elimination Game from Williamsport, Pa. - Grosse Point Woods, Mich., or Peachtree City, Ga., vs. Staten Island, N.Y., or Honolulu (ESPN).
7 p.m. - Major League Baseball: Atlanta at Miami (FOX SPORTS SOUTHEAST, WWFN-FM 100.1, WPUB-FM 102.7).
7 p.m. - Women's College Soccer: Clemson at South Carolina (SEC NETWORK).
8 p.m. - NFL Preseason Football: Philadelphia at Cleveland (WACH 57).
8 p.m. - Major League Baseball: Cincinnati at Chicago Cubs or Oakland at Minnesota (MLB NETWORK).
8:30 p.m. - WNBA Basketball: Playoffs Second Round Single-Elimination Game - Phoenix at Connecticut (ESPN2).
4:55 a.m. - Formula One Racing: Belgian Grand Prix Practice from Spa-Francorchamps, Belgium (ESPN2).
5 a.m. - Professional Golf: European PGA Tour Czech Masters Second Round from Prague (GOLF).
PREP SCHEDULE
THURSDAY
Thomas Sumter in Camden Invitational. TBA
Varsity Football
Manning at Wilson, 7:30 p.m.
Junior Varsity Football
Sumter at Crestwood, 6 p.m.
Lake City at Lakewood, 6:30 p.m.
Wilson Hall at Heathwood Hall, 7 p.m.
B Team Football
Wilson Hall at Heathwood Hall, 5 p.m.
Timmerman at Clarendon Hall (cancelled)
Middle School Football
Thomas Sumter at Conway Christian, 6 p.m.
Varsity Girls Tennis
Laurence Manning at Hammond, 4:30 p.m.
Thomas Sumter at Trinity-Byrnes, 4 p.m.
Junior Varsity Tennis
Cardinal Newman at Wilson Hall, 4 p.m.
Varsity Volleyball
Central at Lee Central, 5 p.m.
Lake City at Crestwood, 7 p.m.
Varsity and JV Volleyball
Sumter, A.C. Flora at Westwood, 5 p.m.
Wilson Hall at Cardinal Newman, 4:15 p.m.
Hammond at Laurence Manning, 4:15 p.m.
FRIDAY
Varsity Football
Crestwood at Sumter, 7:30 p.m.
Lakewood at Lake City, 7:30 p.m.
Lee Central at C.E. Murray, 7:30 p.m.
Scott's Branch at East Clarendon, 7:30 p.m.
Heathwood Hall at Wilson Hall, 7:30 p.m.
Augusta Christian at Laurence Manning, 7:30 p.m.
Pee Dee at Robert E. Lee, 7:30 pm.
Thomas Sumter at Spartanburg Christian, 7:30 p.m.
Clarendon Hall at Beaufort Academy, 7:30 p.m.
SATURDAY
Varsity Cross Country
Sumter in Skyhawk Invitational (at Hammond in Columbia), 8 a.m.
Wilson Hall at Camden, TBA
Varsity Swimming
Wilson Hall, Thomas Sumter in Newberry Invitational
MLB STANDINGS
AMERICAN LEAGUE
East Division
WLPctGB
Boston8839.693-
New York7946.6328
Tampa Bay6561.51622
Toronto5869.45730
Baltimore3790.29151
Central Division
WLPctGB
Cleveland7352.584-
Minnesota6066.47613
Detroit5274.41321
Chicago4878.38125
Kansas City3888.30235
West Division
WLPctGB
Houston7750.606-
Oakland7651.5981
Seattle7256.5635
Los Angeles6364.49614
Texas5772.44221
Tuesday
Toronto 8, Baltimore 2
Cleveland 6, Boston 3
Detroit 2, Chicago Cubs 1
N.Y. Yankees 2, Miami 1, 12 innings
Tampa Bay 4, Kansas City 1
Minnesota 5, Chicago White Sox 2
Arizona 5, L.A. Angels 4
Oakland 6, Texas 0
Houston 3, Seattle 2
Wednesday
Toronto 6, Baltimore 0
Chicago White Sox 7, Minnesota 3
Texas 4, Oakland 2
Houston 10, Seattle 7
Chicago Cubs at Detroit, 7:10 p.m.
Cleveland at Boston, 7:10 p.m.
Kansas City at Tampa Bay, 7:10 p.m.
N.Y. Yankees at Miami, 7:10 p.m.
L.A. Angels at Arizona, 9:40 p.m.
TODAY
Cleveland (Plutko 4-3) at Boston (Price 13-6), 1:05 p.m.
Chicago White Sox (Shields 5-14) at Detroit (Boyd 7-11), 1:10 p.m.
Kansas City (Duffy 7-11) at Tampa Bay (Glasnow 1-3), 7:10 p.m.
Oakland (Cahill 5-2) at Minnesota (Stewart 0-1), 8:10 p.m.
Friday
N.Y. Yankees at Baltimore, 7:05 p.m.
Philadelphia at Toronto, 7:07 p.m.
Boston at Tampa Bay, 7:10 p.m.
Chicago White Sox at Detroit, 7:10 p.m.
Oakland at Minnesota, 8:10 p.m.
Cleveland at Kansas City, 8:15 p.m.
Seattle at Arizona, 9:40 p.m.
Houston at L.A. Angels, 10:07 p.m.
Texas at San Francisco, 10:15 p.m.
National League
East Division
WLPctGB
Atlanta7055.560-
Philadelphia6857.5442
Washington6363.5007
New York5570.44015
Miami5077.39421
Central Division
WLPctGB
Chicago7153.573-
St. Louis7057.5512
Milwaukee7158.5502
Pittsburgh6364.4969
Cincinnati5671.44116
West Division
WLPctGB
Arizona7056.556-
Colorado6857.5441
Los Angeles6760.5283
San Francisco6265.4888
San Diego5078.39121
Tuesday
Atlanta 6, Pittsburgh 1
Washington 10, Philadelphia 4
Detroit 2, Chicago Cubs 1
N.Y. Mets 6, San Francisco 3
N.Y. Yankees 2, Miami 1, 12 innings
Cincinnati 9, Milwaukee 7
San Diego 4, Colorado 3
Arizona 5, L.A. Angels 4
St. Louis 5, L.A. Dodgers 2
Wednesday
Milwaukee 4, Cincinnati 0
Atlanta at Pittsburgh, 7:05 p.m.
Philadelphia at Washington, 7:05 p.m.
Chicago Cubs at Detroit, 7:10 p.m.
N.Y. Yankees at Miami, 7:10 p.m.
San Francisco at N.Y. Mets, 7:10 p.m.
San Diego at Colorado, 8:40 p.m.
L.A. Angels at Arizona, 9:40 p.m.
St. Louis at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.
TODAY
Philadelphia (Nola 14-3) at Washington (Scherzer 16-5), 1:05 p.m.
San Francisco (Bumgarner 4-5) at N.Y. Mets (deGrom 8-7), 1:10 p.m.
San Diego (Lucchesi 6-7) at Colorado (Freeland 11-7), 3:10 p.m.
Atlanta (Newcomb 10-6) at Miami (Straily 4-6), 7:10 p.m.
Cincinnati (DeSclafani 6-3) at Chicago Cubs (Hamels 8-9), 8:05 p.m.
Friday
Cincinnati at Chicago Cubs, 2:20 p.m.
Philadelphia at Toronto, 7:07 p.m.
Atlanta at Miami, 7:10 p.m.
Washington at N.Y. Mets, 7:10 p.m.
Pittsburgh at Milwaukee, 8:10 p.m.
St. Louis at Colorado, 8:40 p.m.
Seattle at Arizona, 9:40 p.m.
San Diego at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.
Texas at San Francisco, 10:15 p.m.
Little League World Series
At South Williamsport, Pa.
UNITED STATES
NEW ENGLAND, Coventry (R.I.); MID-ATLANTIC, Staten Island (N.Y.); SOUTHEAST, Peachtree City, Ga.; GREAT LAKES, Grosse Pointe Woods (Mich.); MIDWEST, Des Moines (Iowa); SOUTHWEST, Houston; NORTHWEST, Coeur d'Alene (Idaho); WEST, Honolulu
INTERNATIONAL
ASIA/PACIFIC, Seoul (South Korea); AUSTRALIA, Gold Coast; CANADA, Surrey (British Columbia); CARIBBEAN, Guayama (Puerto Rico); EUROPE/AFRICA, Barcelona (Spain); JAPAN, Kawaguchi; LATIN AMERICA, Arraijan (Panama); MEXICO, Matamoros
Double Elimination
Monday, Aug. 20
Coventry (R.I.) 15, Gold Coast (Australia) 0, 4 innings
Guayama (Puerto Rico) 3, Arraijan (Panama) 1, Arraijan eliminated
Grosse Pointe Woods (Mich.) 5, Des Moines (Iowa) 4, Des Moines eliminated
Surrey (British Columbia) 6, Matamoros (Mexico) 4, Matamoros eliminated
Peachtree City (Ga.) 7, Houston 6, 9 innings, Houston eliminated
Tuesday, Aug. 21
Barcelona (Spain) vs. Coeur d'Alene (Idaho), ppd., weather
Guayama (Puerto Rico) vs. Surrey (British Columbia), ppd., weather
Grosse Pointe Woods (Mich.) vs. Peachtree City (Ga), ppd., weather
Wednesday, Aug. 22
Guayama (Puerto Rico) 9, Surrey (British Columbia) 4, Surrey eliminated
Peachtree City (Ga.) 4, Grosse Pointe Woods (Mich.) 3, Grosse Pointe eliminated
Game 23: Seoul (South Korea) vs. Kawaguchi (Japan), 7:30 p.m.
Game 24: Staten Island (N.Y.) vs. Honolulu, 7:30 p.m.
Thursday, Aug. 23
Game B: Barcelona (Spain) vs. Coeur d'Alene (Idaho), TBA
Game 25: Guayama (Puerto Rico) vs. Game 23 loser, 3 p.m.
Game 26: Peachtree City (Ga.) vs. Game 24 loser, 7 p.m.
Saturday, Aug. 25
International Championship
Game 27: Game 23 winner vs. Game 25 winner, 12:30 p.m.
United States Championship
Game 28: Game 24 winner vs. Game 26 winner, 3:30 p.m.
Sunday, Aug. 26
At Lamade Stadium
Third Place
Game 29: Loser Game 27 vs. Loser Game 28, 10 a.m.
World Championship
Game 30: Winner Game 27 vs. Winner Game 28: 3 p.m.